Kto zmieni statut spółki akcyjnej w organizacji
Nasz system prawny w trzech odmiennych wypadkach pozwala zmienić statut spółki akcyjnej w organizacji – pisze wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, radca prawny – koordynator w Banku Zachodnim WBK
Jak mają się zachować osoby uwikłane w proces tworzenia spółki akcyjnej, gdy doszło już do „podpisania statutu przez założycieli” (art. 306 pkt 1 kodeksu spółek handlowych; dalsze przepisy odnoszą się do k. s. h.) i – jeszcze przed zarejestrowaniem spółki – zaistniała pilna potrzeba zmiany tegoż statutu?
Charakter prawny spółki w organizacji (przedspółki jak wolą inni) wydaje się bardzo rzetelnie uregulowany w k.s.h. W związku z zarysowanym problemem przywołajmy dwie podstawowe reguły. Po pierwsze spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywanymi (art. 11 § 1), co jest przejawem ich uprzywilejowania względem samych wspólników. Po drugie, do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru (art. 11 § 2).
Urodzaj poglądów
Prawodawca nie wprowadził do systemu explicite jednoznacznej reguły dotyczącej zmiany statutu spółki w organizacji, co wywołało urodzaj różnych poglądów w tej sprawie. Oscylują one wokoło dwóch skrajnych sądów. Jedni twierdzą, że zmiana umowy spółki w organizacji następuje w formie aktu notarialnego przez zgodne oświadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta