Tak, tak, panie Leszku. Tak, panie Januszu
„Podróżne”: książka zachwycająca. Gdzie się rozmawia najlepiej? Oczywiście przy stoliku, gdy mamy wystarczająco dużo czasu, nie tylko na pogaduchy o łamaniu w kościach, znajomych, pracy i polityce, ale i o tym, co ważne i najważniejsze.
Autorzy tomu „Podróżne” – poeta Leszek Długosz i rysownik Janusz Kapusta, ludzie „w biegu”, nieusatysfakcjonowani spotkaniami zawsze za krótkimi, pospiesznymi, niekoniecznie w tych miejscach, gdzie by chcieli, postanowili – jak powiada Długosz – taki wymarzony stolik „w dostępnej sobie realności, sami sobie urządzić”. I tak powstała książka „Podróżne”, która jest właśnie tym stolikiem.
Autorzy są ludźmi towarzyskimi, do swojego stolika zaprosili więc wszystkich, którzy – podobnie jak oni – tęsknią za rozmową z ducha Witkacego, rozmową istotną. Zaprosili czytelników, by wspólnie z nimi (z nami) „odbyć tę lepszą, trochę szerszą rozmowę”. Żeby „wymienić myśli i obrazy...”.
Zgodnie z tytułem książki jej tematem jest podróż. Na pięciu, spośród dwudziestu trzech, rysunkach współtworzących to niezwykłe dzieło Janusz Kapusta umieścił walizkę – najbardziej oczywisty symbol podróżowania. Nie istnieje ona jednak sama dla siebie. W najbardziej może wstrząsającym obrazie, towarzyszącym wierszowi „Jakby nas jaki wiózł przewoźnik”, walizka spoczywa na ostrzu kosy i płynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta