Polska wojna Napoleona
Legendy, nawet te największe, więdną i umierają bez wyznawców. Legendzie napoleońskiej w Polsce wyznawców nie brakuje. Wśród nich są politolog Krzysztof Ostrowski i historyk Andrzej Nieuważny z Ośrodka Studiów Napoleońskich Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Wraz z fotografikiem Tomaszem Stępniem i Lechem Majewskim, autorem projektu graficznego, firmują księgę o albumowym charakterze „200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży 1806 – 1807”. Kolejnym rozdziałom tekstu Andrzeja Nieuważnego towarzyszy mnóstwo ilustracji z epoki oraz współczesnych zdjęć, bo przeszłość pozostawiła między Pułtuskiem i Tylżą swe ślady.
200 dni Napoleona – od grudnia 1806 r. do lipca 1807 r. – to czas ważny w naszej historii. Są to bowiem miesiące tak zwanej pierwszej wojny polskiej, której finałem był traktat tylżycki i utworzenie Księstwa Warszawskiego. A jak pisze Andrzej Nieuważny, „W tym niewielkim satelicie francuskim rządzonym przez saskiego króla zapoczątkowane zostały przemiany budujące podstawy nowoczesnego narodu: uwolnienie chłopa, równość wobec prawa, powszechne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta