Wiatr historii na sopockim molo
Sopot, miasto, któremu sławę przyniosło drewniane molo, a którego przeszłość przegląda się w teraźniejszości, doczekało się solidnej publikacji: „Kurort w cieniu PRL-u. Sopot 1945 – 1989”.
Wojciecha Fułka zawsze pochłaniała historia, a zwłaszcza dzieje Sopotu; drugiego współautora, Romana Stinzinga-Wojnarowskiego – kronikarski zapis dziejów miasta. Obydwaj urodzili się i wychowali w Sopocie. Obydwaj mówią o sobie, że są dziećmi PRL. Ten punkt widzenia może poszerzać, ale może również zawężać perspektywę poznawczą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z panoramicznym obrazem miasta, w drugim ze skrzywioną perspektywą młodości. Jak jest naprawdę, niech ocenią czytelnicy. Autor „Sopotu po drugiej stronie lustra” (pierwsza część książki), Wojciech Fułek, przedstawia własne spojrzenie na losy miasta, które 44 lata zmagało się z nowym ładem i porządkiem. Wprowadzili go czerwonoarmiści, dla których podstawowym argumentem w ideologicznej walce – jakkolwiek niejedynym – był spirytus.
„Lodowaty wiatr historii na pewien czas wywiał z sopockich ulic pragnienie beztroskiej zabawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta