Pożyczasz na krótko, wybierz złotówki
Osoby, które kupiły spekulacyjnie mieszkanie na kredyt we frankach, a następnie szybko je sprzedały – nawet z zyskiem – na kredycie straciły. Krótkoterminowe kredyty, brane z myślą o szybkiej, wcześniejszej spłacie, warto zaciągać w złotych. Mimo wyższych rat, w ogólnym rozrachunku i tak okazują się tańsze
Rz: Rynek zaskoczyła ogłoszona kilka dni temu decyzja Fortis Banku i należącego do niego Dominet Banku o wycofaniu się z udzielania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Skąd taka polityka, skoro dziś znów większość kredytobiorców chce zadłużać się w CHF, gdyż płacą niższą ratę niż przy kredycie w złotych? To echa kryzysu hipotecznego w USA czy na naszym rynku nieruchomości?
Łukasz Bugaj: – Decyzja o zaprzestaniu udzielania kredytów we frankach szwajcarskich przyszła z centrali banku i można przypuszczać, że jest podobnym zaskoczeniem dla polskiego oddziału, jak dla nas wszystkich, gdyż nie wpisuje się ona w obecną charakterystykę rynku kredytów hipotecznych. Najbardziej prawdopodobną przyczyną decyzji jest chęć ograniczenia ryzyka przez grupę Fortis, która poniosła straty na kryzysie w USA. Bank prawdopodobnie podjął decyzję na szczeblu globalnym o ograniczeniu ryzyka. Decyzja ta przełożyła się na nasz kraj, który dla Grupy Fortis jest rynkiem lokalnym – małym wycinkiem jej działalności. Decyzja ta nie współgra z tym, co aktualnie dzieje się na naszym rynku, który przecież zdominowany jest przez kredyty we frankach szwajcarskich, a to się nie zmieni przez decyzję jednego banku.
Ponieważ rata kredytu zaciągniętego w złotych jest około 30 procent wyższa niż kredytu tej samej wysokości, ale we frankach szwajcarskich, część osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta