Odszkodowanie dla samozatrudnionego może być kosztem spółki
Rekompensaty za zakaz konkurencji wypłacone rozstającym się z firmą współpracownikom powiększą jej koszty podatkowe. Mają bowiem wpływ na przychody
Prowadzący działalność gospodarczą często korzystają z podwykonawców – osób na tzw. samozatrudnieniu. Jest to wygodna forma i dla zakładu pracy, i dla samozatrudnionego. Daje niezależność, wyższe wynagrodzenie, a często również oszczędności (ZUS i podatki). Osoby na samozatrudnieniu często piastują odpowiedzialne funkcje. Naturalne jest zatem, że podpisują umowy na świadczenie przez siebie usług, które mają jednocześnie chronić zakład zatrudniający i samozatrudnionego. Z umów tych wynika, że samozatrudniony związany jest zakazem konkurencji. W razie rozwiązania umowy i nieświadczenia usług otrzymuje od zakładu pracy określone odszkodowanie.
Pojawiają się jednak pytania. Czy odszkodowanie to może być dla pracodawcy angażującego samozatrudnionego kosztem uzyskania przychodów? Czy samozatrudniony otrzymujący odszkodowanie powinien potraktować je jako świadczenie usług i wystawić fakturę? Czy jeśli wystawi fakturę, to nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego?
Spójrzmy na umowę
Spróbujemy odpowiedzieć na nie, omawiając konkretny przykład. Załóżmy, że spółka podpisuje umowę o współpracę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (wpis do ewidencji). Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Strony jednak ustalają sposób jej rozwiązania. Z umowy wynika też, że zleceniobiorca za świadczone w jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta