W sporze z urzędem można stosować przepisy unijne i orzecznictwo ETS
Urzędy skarbowe nie zawsze uwzględniają dyrektywę UE i wyroki ETS, ale podatnicy, którzy się na nie powołują, mają szanse na zwycięstwo przed sądem
Coraz częściej bowiem zapadają orzeczenia dające pierwszeństwo regulacjom unijnym.
Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej Polska przejęła dorobek prawny Wspólnoty zarówno w postaci prawa stanowionego, jak i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Konsekwencją implementacji prawa wspólnotowego do przepisów krajowych jest obowiązek interpretacji polskiej ustawy o VAT„w duchu” dyrektyw UE. Wyznaczanie kierunku wykładni przepisów prawa wspólnotowego oraz czuwanie nad prawidłowością ich stosowania jest zasadniczą rolą Trybunału Sprawiedliwości. Z uwagi na nadrzędność prawa wspólnotowego nad prawem krajowym orzecznictwo ETS powinno być uwzględniane zarówno przed sądami administracyjnymi, jak i w postępowaniu przed organami podatkowymi.
Skargi bezpośrednio nie wniesiemy
Wprawdzie podatnicy nie mogą wnosić skarg bezpośrednio do Trybunału, niemniej jednak mogą doprowadzić do wszczęcia przed nim postępowania, wnosząc skargę na naruszenie prawa wspólnotowego przez państwo członkowskie do Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami traktatu ustanawiającego Wspólnotę (TWE), Rada, Komisja bądź państwo członkowskie mogą zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o rozpatrzenie pytania w sprawie wykładni traktatu lub aktów przyjętych przez instytucje Wspólnoty na jego podstawie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta