Wartości niematerialne i prawne można wprowadzić później do ewidencji
Przedsiębiorca może ujawnić i amortyzować nie tylko środki trwałe, ale również wartości niematerialne i prawne. Nie wynika to jednak bezpośrednio z przepisów
Nie mówią one także nic o możliwości ich ulepszenia.
Co amortyzujemy
Art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) mówi, że amortyzacji podlegają wartości niematerialne i prawne o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), najmu, dzierżawy lub leasingu.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2006 r. do wartości niematerialnych i prawnych zaliczane były wymienione wprost w ustawie o CIT prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i wzorów zdobniczych. Od początku 2007 r. przepisy się zmieniły i mówią, że do wartości tych zaliczane są prawa określone w prawie własności przemysłowej. A to oznacza, że zakres pojęcia wartości niematerialnych i prawnych został rozszerzony.
Spóźniony wpis do ewidencji
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzamy do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania (art. 16d ust. 2 ustawy o CIT). Późniejszy termin wprowadzenia do tej ewidencji uznaje się za ujawnienie środka trwałego. Literalne brzmienie wspomnianego przepisu wskazuje, że procedura ujawnienia składnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta