Łatwiej skorzystać z oferty leasingu, niż wziąć z banku kredyt
Kredytowa oferta banków, którą opisaliśmy w DF przed tygodniem, nie wyczerpuje możliwości finansowania inwestycji. Inną opcją jest podpisanie umowy leasingowej
Piotr CeregraPodpisane w 2007 roku umowy leasingowe były warte 32,7 mld zł. Przedsiębiorcy najchętniej finansowali w ten sposób inwestycje w środki transportu (20,1 mld zł) oraz maszyny i urządzenia przemysłowe (8,9 mld zł), w tym głównie sprzęt budowlany. Badanie, jakie GUS przeprowadził wśród przedsiębiorców z branży budowlanej, pokazało, że leasing jest w tej grupie najpopularniejszym zewnętrznym źródłem finansowania inwestycji. Natomiast 3,1 mld zł warte były podpisane w 2007 roku umowy leasingowe na rynku nieruchomości. Największy udział w tym wyniku ma leasing obiektów handlowych i usługowych. Co ważne, we wszystkich tych kategoriach rynek rósł w tempie przekraczającym 50 proc. rocznie. Takie wyniki są zasługą wzrostu gospodarczego, ale także coraz większej popularności leasingu jako sposobu finansowania inwestycji. Firmy leasingowe kuszą przedsiębiorców przede wszystkim prostszymi procedurami, a także korzyściami podatkowymi. Jednak na pytanie – leasing czy kredyt – nie da się odpowiedzieć jednoznacznie bez analizy konkretnego przypadku.
Decydują względy podatkowe
Najczęściej wybieraną formą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta