Jezuici, Żydzi i unici „wrogami prawosławia”
Ta atrakcyjność Żydów wynikała z faktu, że potrafili szybko zorganizować i uruchomić działalność na wydzierżawionych ziemiach (na polach uprawnych, w lasach, jeziorach, na odcinkach rzek) lub obiektach (w karczmach, młynach, gorzelniach, jatkach), a same arendy, z reguły wyposażone w prawo monopolu, szybko przynosiły zyski obu stronom – właścicielowi i dzierżawcy.
Dla magnata lub szlachcica liczył się zysk, więc metody stosowane przez żydowskich dzierżawców w celu wyegzekwowania go, a przy okazji swojej prowizji, ich nie obchodziły. A dzierżawcy z reguły, czując za sobą siłę właściciela, egzekwowali swoje przywileje bez mrugnięcia okiem, szczególnie w dobrach prywatnych (choć w królewszczyznach – mimo zakazów – szlacheccy dzierżawcy niejednokrotnie administrowali z pomocą Żydów). Za złamanie monopolu propinacji albo kłusownictwo w asyście magnackich żołnierzy lub kozaków często rekwirowano dobra delikwenta na poczet kary.
Ręka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta