Budowę mogą skończyć przyszli właściciele
Jeżeli deweloper nie wywiązuje się z umowy, którą zawarł z klientami, i wbrew niej wstrzymuje prace, sąd może zlecić ich dokończenie innemu wykonawcy
Potwierdził to Sąd Najwyższy w precedensowej uchwale z 16 maja 2008 r. Choć dotyczy ona konkretnej sprawy, ma kapitalne znaczenie dla relacji między firmami deweloperskimi i przyszłymi nabywcami.
W uchwale SN wyjaśnił kilka istotnych wątpliwości, jakie powstały w związku z konkretną sprawą na tle art. 9 ustawy z 1994 r. o własności lokali, normującego lakonicznie tzw. umowę deweloperską. W ust. 3 art. 9 przewidziano swoiste wykonanie zastępcze na wypadek wykonywania umowy w sposób wadliwy albo sprzeczny z jej ustaleniami. Otóż zgodnie z tym przepisem na wniosek każdego nabywcy sąd może wówczas powierzyć zadania z niej wynikające innemu wykonawcy na koszt właściciela gruntu, czyli dewelopera.
Deweloper chce więcej
Z opartym na art. 9 ust. 3 ustawy o własności lokali wnioskiem o powierzenie dalszego wykonywania umowy deweloperskiej zwróciło się 16 osób, które podpisały umowę w formie aktu notarialnego z Alicją i Czesławem W. Deweloperzy zobowiązali się do wybudowania budynku mieszkalno-usługowego wraz z garażem podziemnym oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta