Im więcej czasu ktoś pracuje w firmie, tym dłuższe wymówienie mu przysługuje
Okresy wypowiedzenia pracującego na czas nieokreślony, z którym się właśnie rozstajesz, ustalasz według całego stażu zatrudnienia u ciebie, aż do chwili upływu wymówienia
Z uwagi na stan zdrowia muszę zlikwidować firmę. Zatrudniam 13 pracowników – część na czas określony, część na stałe i jedną osobę na próbę. Jakie okresy wypowiedzenia muszę zastosować? – pyta czytelnik.
Wypowiedzenie trwające tydzień lub jego wielokrotność, np. dwa tygodnie, zawsze upływa w sobotę. Obejmujące miesiąc lub jego wielokrotność, np. trzy miesiące, kończy się ostatniego dnia miesiąca. Wynika tak z art. 30 § 21 kodeksu pracy. Z kolei długość wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy.
Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny zależy od tego, na jak długo strony ją zawarły, i wynosi odpowiednio:
- trzy dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
- tydzień – jest dłuższy niż dwa tygodnie,
- dwa tygodnie – wynosi trzy miesiące.
Tym samym przy umowach próbnych do ustalenia właściwego okresu wypowiedzenia nie uwzględnia się stażu pracy. Ważne jest natomiast, na jaki okres szef zawarł z pracownikiem umowę. Nie liczy się nawet to, ile czasu podwładny rzeczywiście pracował na tej podstawie.
Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta