Ilu chorych, tyle odmian alergii
Blisko 5 mln Polaków cierpi na tzw. alergiczny nieżyt nosa. Jeśli występuje okresowo, bywa popularnie nazywany katarem siennym. To najczęściej dopadająca nas postać alergii wziewnej, czyli uczulenia na to, co wdychamy – pyłki roślin i zarodki pleśni
Alergia to zwiększona wrażliwość na czynniki, które dobrze znoszą osoby zdrowe. Ta nadwrażliwość ma podłoże immunologiczne, czyli dotyczy zmian w układzie odpornościowym. Mówiąc najprościej, to nadwrażliwość na alergeny. A alergen to substancja, która dla organizmu alergika jest potencjalnie nieprzyjazna, a dla zdrowych ludzi jest zupełnie nieszkodliwa. Organizm alergika reaguje na nią nadmiernie. Najczęstszą alergią jest ta zależna od przeciwciał IgE, które są odpowiedzialne za grupę chorób nazwanych atopowymi, czyli IgE-zależnymi – wyjaśnia prof. Anna Bręborowicz, kierownik Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Katar bez przeziębienia
Uczulenie jest sprawą bardzo indywidualną. Jedni reagują gwałtownie np. przy kontakcie z jednym czynnikiem, u innych alergia pojawia się dopiero przy ich określonej konfiguracji. Co najgorsze, alergia może się pojawić w każdym wieku. Nikt więc nie może być pewien, że nic go nie uczula. Nieleczona alergia może doprowadzić do wielu ciężkich schorzeń, np. do astmy. Pogarsza też jakość naszego życia. Lepiej więc zapobiegać, jeśli to możliwe, a jeżeli leczyć, to konsekwentnie i systematycznie – radzi dr Maria Majkowska-Przybył, alergolog.
Jeśli więc często mamy podkrążone oczy, zatkany nos, częste...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta