Zioła też mogą uczulać
W ciągu ostatnich 20 lat wzrosła liczba zachorowań na choroby alergiczne. Ze statystyk wynika, że dziś w Polsce na astmę choruje od 5 do 15 proc. populacji - mówi prof. Anna Bręborowicz
Kiedyś dzieci chowały się na marchewce, selerze i jabłkach, i były zdrowe. Co się stało, że dziś te zdrowe warzywa uczulają?
Prof. Anna Bręborowicz, kierownik Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego: – Wówczas była mniejsza wiedza o alergii. Gdy dziecko miało biegunkę, to przypisywano ją infekcji, nietolerancji leków. Pewnych rzeczy po postu się nie dostrzegało, bo nie byliśmy tego świadomi.
Czyli 100 lat temu tak samo często chorowaliśmy na alergię?
Nie. W ciągu ostatnich 20 lat wzrosła liczba zachorowań na choroby alergiczne. Ze statystyk wynika, że dziś w Polsce na astmę choruje od 5 do 15 proc. populacji. Więcej dzieci niż dorosłych – tu statystyki zbliżają się właśnie do 15 proc. Alergiczny nieżyt nosa ma nawet 20 – 30 proc. Polaków. Na szczęście czarne prognozy sprzed lat, które mówiły o tym, że wszyscy będziemy alergikami, nie sprawdziły się. W Anglii, gdzie jest jeden z najwyższych współczynników chorych na choroby alergiczne, zatrzymał się on na poziomie 40 proc.
Co spowodowało wzrost zachorowań na alergię?
Istnieją dwie koncepcje przyczyn wzrostu zachorowań na alergię. Jedna mówi o czynnikach środowiskowych, że przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta