Kąpiele i antybiotyki niszczą dobre bakterie
Grzybice - atakują skórę, narządy rodne, a także błonę śluzową przewodu pokarmowego czy układu oddechowego. Można je złapać na basenie, w hotelu, a nawet od niektórych zwierząt. Nieleczone drobnoustroje mogą prowadzić do groźnych infekcji
Grzybice to dość powszechne choroby infekcyjne, trzecie co do częstości występowania po infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Najczęściej występują na skórze i paznokciach. – Diagnostyka mikrobiologiczna sprawiła, że w przypadku wielu chorób o nieznanym wcześniej pochodzeniu, jak choćby łupież różowaty, obecnie znamy już czynnik sprawczy i potrafimy skutecznie leczyć. To drobnoustroje grzybicze – opowiada dermatolog Alicja Karcz z Lux-Medu. Dodaje, że łatwo rozprzestrzeniają się w otoczeniu, niektóre z nich mogą przetrwać poza organizmem ludzkim wiele tygodni w sprzyjających okolicznościach (ciepło, wilgoć), stąd stosunkowo łatwo złapać taką chorobę – w hotelu, na basenie, tapicerce meblowej czy samochodowej. Niektórymi grzybicami można się zarazić od zwierząt hodowlanych. Grzybice atakują skórę gładką, owłosioną, błony śluzowe czy paznokcie. Szczególnie chętnie rozwijają się w zgięciach, pachwinach, fałdach skórnych, tam gdzie jest zwiększona wilgotność. – Istnieje wiele rodzajów grzybów, które mogą wywoływać objawy chorobowe, różna jest też ich wrażliwość na leki – dodaje pani doktor. Zauważa, że rozpoznanie grzybicy zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ inne choroby skóry mogą przebiegać z podobnymi zmianami. To lekarz decyduje, czy z konkretnej zmiany należy pobrać materiał do badania mykologicznego.
Grzybice skóry i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta