Oczy ukryte za szkłem
Okulary przeciwsłoneczne można niedrogo kupić na bazarze, w kiosku, w supermarkecie. U optyka kosztują nawet dziesięć razy więcej. Które z nich są bezpieczne? Czy rzeczywiście oczy należy osłaniać?
– Kupując okulary, kierujemy się modą i wybieramy takie, w których nam do twarzy, zapominając, że są one głównie po to, by chronić oczy przed groźnym promieniowaniem ultrafioletowym. Trzeba wiedzieć, że chodzenie bez okularów przeciwsłonecznych jest niebezpieczne, po latach może dojść do poważnych schorzeń, np. zaćmy lub uszkodzenia siatkówki – mówi Małgorzata Zaraś, okulistka z Centrum Medycznego Puławska. Markowe okulary mają ochronne filtry, dzięki czemu poprawiają widzenie. – Umiejętność rozróżniania detali oraz intensywności światła przez ludzkie oko zależy od jasności otoczenia. W ciemnościach ostrość widzenia jest niewielka, wraz ze wzrostem jasności poprawia się, lecz po przekroczeniu pewnego poziomu intensywności światła znowu spada – tłumaczy lekarka. Jeśli natężenie światła jest zbyt duże, oko potrzebuje czasu do adaptacji po początkowym olśnieniu. Okulary powinny ograniczać dopływ światła do oczu, aby uzyskać optymalną ostrość widzenia i komfort patrzenia.
Z atestem są bezpieczne
– Okulary kupione np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta