Kiedy spółka rozliczy stratę swojego zagranicznego zakładu
Wiele firm ma za granicą swoje zakłady. Zakaz rozliczania ich strat może ograniczać swobodę przedsiębiorczości. Ograniczenie takie czasami może być jednak uzasadnione
Wynika tak z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 15 maja 2008 r. (C-414/ 06) w sprawie Lidl Belgium GmbH & Co. KG (dalej Lidl). Dotyczył on możliwości rozliczenia straty luksemburskiego zakładu przez spółkę macierzystą działającą w Niemczech.
Fiskus się nie zgadza
Spółka prowadziła w Luksemburgu działalność poprzez położony tam zakład. Zgodnie z postanowieniami niemiecko-luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osiągane w związku z działalnością luksemburskiego zakładu są opodatkowane w Luksemburgu i nie są uwzględniane przy obliczaniu dochodu Lidla podlegającego opodatkowaniu w Niemczech.
W 1999 r. Lidl odnotował stratę na działalności wykonywanej za pośrednictwem luksemburskiego zakładu. Chciał uwzględnić ją w rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Na przeniesienie do rozliczenia podatkowego straty luksemburskiego zakładu nie zgodziły się jednak niemieckie organy podatkowe. Sprawa trafiła więc do niemieckiego sądu, który postanowił zadać ETS pytanie prejudycjalne.
Sąd pyta Trybunał
Zapytał ETS, czy sytuacja, w której niemiecka spółka nie może odliczyć od swojego dochodu strat związanych z działalnością zakładu położonego w innym państwie członkowskim, ogranicza swobodę przedsiębiorczości wyrażoną w art. 43 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w sytuacji gdy zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta