Nieoczekiwane skutki prośby podatnika
Złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji może, wbrew oczekiwaniom podatnika, przyspieszyć egzekucję. Niektóre urzędy skarbowe wolą bowiem ją rozpocząć przed rozpatrzeniem samego wniosku
Podatnicy są więc czasem mocno zdziwieni, gdy kilka dni po złożeniu wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji zajmowane jest ich konto bankowe.
Niestety, ordynacja podatkowa nie zawiera wyraźnego zakazu wszczynania egzekucji przed rozpatrzeniem takiego wniosku, a niektórzy urzędnicy z tego korzystają. Robią to, mimo że taką praktykę trudno uznać za zgodną z art. 121 § 1 ustawy określającej podstawowe prawa i obowiązki podatników. W myśl tego przepisu postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
Takie postępowanie jest o tyle niezrozumiałe, że jeśli z góry wiadomo, iż prośba podatnika będzie rozpatrzona negatywnie, to postanowienie w tej sprawie można wydać w ciągu kilku dni. Takie samo będzie wtedy opóźnienie egzekucji, a podatnik nie będzie czuł, że urzędnicy wykorzystują przeciwko niemu nieścisłe przepisy. Jeśli natomiast organy zamierzają rozpatrzyć wniosek pozytywnie, to nie powinny wcześniej wszczynać egzekucji. Bo wtedy podatnik po prostu czuje się oszukany.
Nie tylko na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta