Czy wydatki na świadczenia dla pracowników mogą być kosztem firmy
Ekspert odpowiadał na pytania dotyczące rozliczania w kosztach wydatków na napoje dla pracowników, podnoszenie ich kwalifikacji oraz spotkania integracyjne
Studia powinny wiązać się ze służbowymi obowiązkami
Sfinansowaliśmy pracownikowi studia podyplomowe na kierunku rachunkowość. Firma zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg handlowych. Czy możemy zaliczyć czesne do kosztów?
Tak. Wydatek na dofinansowanie edukacji pracownika może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli kierunek studiów ma związek z wykonywanymi w ramach stosunku pracy obowiązkami.
Wydaje się, że w tym wypadku można z łatwością taki związek wykazać.
Przypomnijmy, że podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów jest udowodnienie, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów (zachowania lub zabezpieczenia ich źródła).
Tak więc wydatki na dokształcanie (kurs, szkolenie, studia) powinny być związane z działalnością przedsiębiorcy. Mówiąc inaczej, musi wykazać, że podniesienie kwalifikacji zawodowych pracownika jest niezbędne do prowadzenia działalności i może przyczynić się do wzrostu przychodów. Tak też wynika z interpretacji organów podatkowych.
Przykładowo Urząd Skarbowy w Płocku w interpretacji z 13 marca 2006 r. (1419UPO-415-30/06/AS) uznał za koszt uzyskania przychodu wydatek pracodawcy prowadzącego działalność w zakresie usług fryzjersko-kosmetycznych na opłacenie połowy czesnego za dwuletni specjalistyczny kurs kosmetyczny jednej z pracownic.
Z kolei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta