EBC ma już dziesięć lat
1 czerwca minęła dziesiąta rocznica utworzenia Europejskiego Banku Centralnego pilnującego jednolitej waluty – euro. Obok amerykańskiego Fedu to najważniejszy bank centralny na świecie.
EBC ustala politykę pieniężną w krajach UE, które przyjęły euro. W 1999 r. było ich 11, dwa lata później doszła do nich Grecja, w 2007 r. Słowenia, w 2008 Cypr i Malta, a od 2009 roku do eurolandu wejdzie Słowacja.
Głównym zadaniem banku z siedzibą we Frankfurcie jest pilnowanie stabilizacji cen, aby inflacja nie przekraczała 2 proc. rocznie. Następne cele to stabilizacja systemu finansowego i wspieranie wspólnej polityki gospodarczej. Ten ostatni punkt budzi najwięcej kontrowersji wśród polityków, zwłaszcza francuskich, którzy twierdzą, że EBC nie pomaga im, trzymając się wyłącznie kryterium inflacji. Głównym organem EBC jest rada złożona z sześciu członków dyrekcji i prezesów banków centralnych państw strefy euro. Każdy z nich ma jeden głos, niezależnie od wielkości kraju. To rada ustala główne stopy procentowe.