Jak rozliczają VAT małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą
Gdy mąż i żona mają własne firmy, każde z nich jest podatnikiem VAT. Rozliczają go więc samodzielnie. Jeśli jednak posiadają wspólny majątek, mogą mieć problemy z odliczeniem całego podatku naliczonego
Pozostawanie przez małżonków w majątkowej wspólności ustawowej lub posiadanie rozdzielności majątkowej nie powinno mieć wpływu na rozliczanie VAT przez przedsiębiorstwo męża oraz przedsiębiorstwo żony. W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Urzędnicy nie pozwalają w pewnych sytuacjach odliczyć całego VAT naliczonego.
Jak było poprzednio
Gdy zaczęła obowiązywać ustawa z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, urzędy skarbowe – gdy istniała ustawowa wspólność majątkowa – kwestionowały pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego przez jednego z małżonków. Widoczne to było zwłaszcza wtedy, gdy kupowano nieruchomość sporządzając akt notarialny i tylko jeden z małżonków był podatnikiem VAT. Nawet gdy nieruchomość kupowana była na cele działalności gospodarczej małżonka zarejestrowanego jako podatnik podatku od towarów i usług, w akcie notarialnym widniały nazwiska obu małżonków. Pojawiała się też informacja, że nabyty majątek stanowi majątek połączony wspólnością ustawową.
Popularne było wtedy twierdzenie, że skoro majątek stanowi „w połowie” własność przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, to ma on prawo odliczyć tylko połowę VAT naliczonego. Twierdzenia te zweryfikowały jednak sądy.
Można uwzględnić cały podatek
Sędziowie zgodnie orzekali, że współwłasność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta