W rocznicę ustawy antyhandlowej w Polsce
Piotr Szafarz, partner w kancelarii Clifford Chance i Piotr Bogdanowicz, prawnik w kancelarii Clifford Chance
Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (nazywana ustawą o WOH) od początku budziła kontrowersje. Ich efektem było skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przez rzecznika praw obywatelskich oraz PKPP Lewiatan dwóch wniosków o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy. Wątpliwości zgłosiła również Komisja Europejska, wszczynając formalne postępowanie w sprawie naruszenia prawa wspólnotowego przez Polskę. Wydawało się, że los ustawy jest przesądzony. Jeszcze w grudniu Ministerstwo Gospodarki zapowiadało podjęcie prac nad jej uchyleniem. W Sejmie VI kadencji pojawiły się dwa projekty ustaw uchylających ustawę o WOH, jednak nie przebiły się nawet na posiedzenia komisji sejmowych.
Tymczasem obowiązująca już od ponad pół roku ustawa wciąż nie ma przepisów wykonawczych, tj. rozporządzenia ministra gospodarki mającego określić szczegółowy zakres analiz i opinii dotyczących oceny skutków utworzenia wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta