Zamieniając lokale lub grunty, zapłacimy PCC albo VAT
Umowy zamiany są coraz popularniejsze. Decydując się na nie, trzeba jednak sprawdzić, kto i jaki podatek zapłaci. Raz będzie to VAT, innym razem PCC. Niektórzy mogą nie płacić wcale
Zamiana, w myśl art. 603 kodeksu cywilnego, to umowa, w ramach której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Umowa ta powoduje określone konsekwencje podatkowe. Ustalenie, jaki podatek powinniśmy zapłacić (VAT czy PCC), trzeba zacząć od sprawdzenia, czy czynność ta jest opodatkowana VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych pełni bowiem funkcję „uzupełniającą”, na co wskazuje art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Mówi on, że jeśli przynajmniej jedna ze stron transakcji opodatkowana jest VAT, to PCC płacić nie trzeba.
Grunt i budynek to towary
VAT opodatkowana jest odpłatna dostawa towarów zdefiniowanych w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Towarami są m.in. budynki i budowle lub ich części, a także grunty.
Dostawa nieruchomości opodatkowana jest co do zasady 22-proc. stawką VAT. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki dotyczące opodatkowania dostawy gruntu o określonym przeznaczeniu. Zamiana gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, jest z podatku zwolniona.
Czynnikiem decydującym o wysokości VAT jest zatem przeznaczenie gruntów (określone na moment dokonania transakcji). W ustawie o VAT nie wskazano dokumentów, jakimi należy posługiwać się, ustalając jego przeznaczenie. Praktyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta