Ile się płaci wspólnocie mieszkaniowej za sklep
Jeżeli zdecydowałeś się kupić pomieszczenia na sklep w budynku, który należy do wspólnoty mieszkaniowej, będziesz ponosił także koszty utrzymania części wspólnych w budynku
Właściciel lokalu użytkowego, tak jak mieszkania, ponosi bowiem wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz pokrywa koszty zarządu nieruchomością wspólną w formie bieżących opłat. Nie ma przy tym znaczenia, że nie korzysta się np. z windy, bo wejście do sklepu jest osobne. Utrzymanie windy zalicza się do wydatków związanych i czy tego się chce, czy nie, trzeba płacić.
Jak ustala się zaliczkę
Zaliczkę płaci się odpowiednio do swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym jest ona większa. Sami właściciele decydują, w jakiej wysokości mają płacić zaliczki. W tym celu podejmują uchwałę.
Płaci się je przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (z wyszczególnieniem wydatków), a także czy wpłacone kwoty były wystarczające. Niedopłatę trzeba uregulować, a gdy jest nadwyżka – możną ją odliczyć z wpłat przyszłych okresów lub zażądać zwrotu od zarządu wspólnoty.
Właściciele mają obowiązek płacić zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca.
W praktyce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta