Ważność umowy bada się w odrębnym postępowaniu
Odrzucenie skargi na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nie zamyka przegranej firmie możliwości domagania się unieważnienia umowy przed sądem powszechnym
W przetargach o niższej wartości zamawiający nie musi czekać na rozpoznanie skargi przez sąd – protest uznaje się za rozstrzygnięty już po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (dawniej – zespół arbitrów). Wówczas zamawiający ma już na tym etapie prawo do zawarcia umowy. Musi jednak pamiętać, że czyni to na własną odpowiedzialność.
Kontrakt zawarty a spór toczy się dalej
Przekonał się o tym Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie, który zorganizował przetarg na dostawę analizatora biochemicznego i odczynników. Przeciwko wyborowi najkorzystniejszej oferty zaprotestowała jedna z firm. Protest nie został uwzględniony, a zespół arbitrów odrzucił odwołanie, dopatrując się błędów w pełnomocnictwie. Zamawiający po tym postanowieniu zawarł umowę z wybranym przez siebie przedsiębiorcą.
Konkurencyjna firma złożyła jednak skargę i wygrała sprawę. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że oferta wybrana jako najkorzystniejsza powinna zostać odrzucona, i nakazał ponowną ocenę.
Zamawiający jeszcze raz zbadał oferty. Odrzucił zakwestionowaną ofertę, ale jednocześnie znalazł błędy w dokumentach złożonych przez przedsiębiorcę, który wniósł skargę, i na tej podstawie unieważnił cały przetarg.
Firma nie złożyła broni i wniosła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta