Częściowa kapitulacja... zaborców
W LeDowodem częściowej kapitulacji władz zaborczych przed oporną wobec reform rzeczywistością była rezygnacja władz austriackich z natychmiastowej realizacji zakazu noszenia tradycyjnych strojów czy przymusu przyjęcia niemieckich nazwisk.
Zaborcy odstępowali również od podjętych decyzji, gdy się okazywało, że konsekwentne trwanie przy nich może doprowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarczej infrastruktury określonego regionu – na tej podstawie np. w departamencie poznańskim zezwolono Żydom na prowadzenie handlu obnośnego i tolerowano prowadzoną przez nich produkcję rzemieślniczą, w Warszawie zaś stopniowo rozszerzano strefę dozwolonego handlu żydowskiego. W zaborze rosyjskim Aleksander I wstrzymał w 1808 r. zarządzoną wcześniej akcję wysiedlania ludności żydowskiej ze wsi. Władcę przekonały opinie doradców trzeźwo konstatujących, że Żydzi, prowadząc handel i przewożąc pocztę, zaopatrują wieś w niezbędne artykuły i sprzyjają zacieśnianiu jej kontaktów gospodarczych z miastem.
Na szczegółowe badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta