Przy leasingu auta osobowego można odliczyć więcej VAT niż przy zakupie
Przepisy ustawy o VAT w bardzo skomplikowany sposób wyliczają sytuacje, kiedy podatnicy mają prawo odliczyć cały VAT z faktury dokumentującej kupno lub leasing samochodu. Nic dziwnego, że wciąż są problemy z ich interpretacją
Podstawowy kłopot to ustalenie, czy firma ma prawo do odliczenia całego VAT z faktury zakupu. Co do zasady nie przysługuje ono w przypadku kupna lub leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Od tej reguły przewidziane są jednak liczne wyjątki. Przede wszystkim dotyczą one określonych typów pojazdów >patrz ramka. Pełne odliczenie jest możliwe w sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
-odprzedaż pojazdów lub
-oddanie ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Jeśli samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nie spełnia żadnego z warunków umożliwiających pełne odliczenie, to przedsiębiorca ma prawo do zmniejszenia podatku należnego tylko o 60 proc. VAT wykazanego na fakturze od sprzedawcy lub leasingodawcy, nie więcej jednak niż 6000 zł.
Ani karawan...
Wprowadzanie do ustawy o VAT ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych argumentowane jest tym, że często są one używane także w celach prywatnych. Niektórzy przedsiębiorcy uważają więc, że mają prawo uwzględnić w deklaracji VAT cały podatek naliczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta