Unijne fundusze bez podatku w Polsce
Zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne będą zwolnione w Polsce z podatku dochodowego od osób prawnych, tak samo jak krajowe. Ministerstwo Finansów, po uwagach Komisji Europejskiej, chce zmienić dyskryminujące przepisy
Tak zakłada przygotowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o CIT. Obecnie z podatku zwolnione są tylko fundusze krajowe.
Inwestujące w Polsce firmy z innych państw Unii lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego są opodatkowane CIT na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem umów międzynarodowych. Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zwolnienie na zagraniczne fundusze, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwach UE lub EOG. Na dyskryminowanie zagranicznych instytucji zwróciła Polsce uwagę Komisja Europejska.
Unijne preferencje
Zwolnienie będzie możliwe pod warunkiem, że zawarta z danym krajem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje wymianę informacji między organami podatkowymi obu krajów. Chodzi o możliwość przeprowadzenia postępowania lub kontroli podatkowej, gdyby dany fundusz był podejrzewany o uchylanie się od opodatkowania. Zagraniczna instytucja musi też podlegać w państwie siedziby podatkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta