Fatalne skutki legislacyjnego niechlujstwa
Ustawodawca zablokował możliwość prowadzenia egzekucji z nieruchomości – stwierdza kategorycznie sędzia Sądu Rejonowego w Bytowie
Przepis art. 924 kodeksu postępowania cywilnego (dalsze przepisy bez nazwy ustawy oznaczają k.p.c. stanowi, że jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik sądowy przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. Na tej podstawie komornicy zobowiązani są do składania wniosków o wpis (wzmianki) o wszczęciu egzekucji względnie (wzmianki) o przyłączeniu się kolejnego wierzyciela do już toczącej się egzekucji z nieruchomości (art. 927).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
∑ w stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania (art. 925 § 1 zd. 1),
∑ w stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, skutki zajęcia powstają z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, choćby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane ani wpis w księdze wieczystej nie był jeszcze dokonany (art. 925 § 2),
∑ w stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jak też w stosunku do osób trzecich (erga omnes) nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów (art. 925 § 1 zd. 2).
Graniczna data
Do 28 grudnia 2007 r. właściwy komornik, składając w trybie art. 924 wniosek, załączał do niego jako podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta