Urzędnicy mogą żądać wyjaśnień i wglądu w dokumenty
Sprawdzając, czy przedsiębiorca terminowo wpłaca podatki i składa deklaracje, fiskus często żąda przedstawienia deklaracji podatkowych, opinii prawnych itp. dokumentów. Nie może jednak pytać o wszystko
Z art. 287 § 3 ordynacji podatkowej wynika, że do obowiązków kontrolowanego przedsiębiorcy w trakcie kontroli podatkowej należy m.in. udzielanie w wyznaczonym terminie wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli oraz dostarczanie żądanych dokumentów. Często przybiera to dosyć uciążliwą formę. Stąd pytanie, czy i w jaki sposób kontrolowany podatnik może zakwestionować prawo kontrolujących do żądania określonych dokumentów lub wyjaśnień i bezpiecznie uchylić się od ich przekazania?
Tryb i forma żądania
Kontrolowani (ich pracownicy itd.) mają obowiązek przekazywania wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli na żądanie (wezwanie) kontrolujących. To samo dotyczy przekazywania przez kontrolowanych dokumentów wskazanych przez kontrolujących.
Obowiązek przekazania wyjaśnień (dokumentów) powstaje dopiero w momencie wystosowania przez kontrolujących prawidłowego pod względem formalnym żądania (wezwania). Jak powinno ono wyglądać?
Wydaje się, że żądanie to powinno mieć formę pisemną, nawet jeśli jest kierowane przez kontrolujących urzędników do kontrolowanego przedsiębiorcy (jego pracowników itd.) w trakcie czynności w siedzibie firmy. Nie ma zatem możliwości ukarania kontrolowanego za niespełnienie żądania, które zostało przekazane mu jedynie ustnie.
Co musi znaleźć się w wezwaniu
Pismo wzywające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta