Czy były wspólnik musi kontynuować amortyzację przejętego ze spółki majątku
Właściciel jednoosobowej firmy może amortyzować majątek, który był wcześniej wykorzystywany w spółce cywilnej. Ale czy może zacząć od początku, czy też powinien kontynuować odpisy?
Z przepisów to nie wynika, a sądy wydają różne orzeczenia w tej sprawie.
Ta sama wartość i odpisy
Przepisy o amortyzacji przewidują w niektórych wypadkach obowiązek kontynuowania amortyzacji w przekształconej firmie. Wartość początkowa składników majątku w nowym przedsiębiorstwie ustalana jest wtedy w wysokości przyjętej w starej firmie. Uwzględnia się także już dokonane – u poprzedniego podatnika – odpisy amortyzacyjne.
Zasada kontynuacji amortyzacji ma miejsce w przypadku tzw. przekształceń podmiotowych. Mówi o tym art. 22g ust. 12 i 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) oraz art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Kontynuację amortyzacji przepisy nakazują także w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (art. 22g ust. 14a ustawy o PIT oraz art. 16g ust. 10a ustawy o CIT) oraz w razie otrzymania środków trwałych w związku z likwidacją podmiotu, do którego wcześniej zostały one wniesione aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 22g ust. 14b ustawy o PIT oraz art. 16g ust. 10b ustawy o CIT).
Czy przepisy te dotyczą sytuacji, w której wspólnik spółki cywilnej – albo po wystąpieniu z niej, albo po jej likwidacji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta