Co można, a co trzeba w trakcie kontroli
Złożenie deklaracji VAT czy zeznania rocznego nie musi oznaczać zakończenia rozliczeń z fiskusem. Do firmy może bowiem zawitać kontrola. Pamiętajmy jednak, że mamy wtedy, oprócz obowiązków, również pewne uprawnienia
Jednym z najważniejszych jest możliwość uczestniczenia w kontroli, i to zarówno osobiście, jak i poprzez wskazaną przez siebie osobę. Przedsiębiorca może jednak zrezygnować z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Nie zawsze decyzja ta będzie opłacalna. Uczestnicząc bowiem w kontroli, mamy prawo do obrony, wytłumaczenia się, okazania odpowiednich dokumentów czy dowodów. Kontrolujący nas urzędnik jest zobowiązany do uwzględnienia naszego wniosku i, co więcej, do każdorazowego utrwalenia go w aktach sprawy. Gdy urzędnik odmówi, przedsiębiorca ma możliwość samodzielnego napisania wniosku, który urzędnik musi dołączyć do akt sprawy.
Z udziału w czynnościach kontrolnych można jednak zrezygnować. I to w każdym momencie. Oświadczenie o rezygnacji powinniśmy złożyć na piśmie. Jeśli odmówimy, kontrolujący dokona odpowiedniej adnotacji, dołączając ją do protokołu.
Warto mieć reprezentanta
Kontrolowany przedsiębiorca, mimo że sam nie bierze udziału w kontroli, może ustanowić reprezentanta. Ma możliwość wyznaczenia osoby fizycznej, która będzie upoważniona do reprezentowania go w trakcie kontroli podatkowej. Z uprawnienia tego może skorzystać, sporządzając odpowiednie oświadczenie w formie pisemnej. Wybraną w ten sposób osobę zgłasza naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta