Należność za zlecenie kosztem dopiero po zapłacie
Firma może zaliczyć pensję pracowników do kosztów w miesiącu wypłaty, a nie sporządzenia listy płac. Podobnie jest z wynagrodzeniami za zlecenia
Jeśli więc zapłacimy wykonawcy po dwóch miesiącach, dopiero wtedy będziemy mogli odliczyć wydatek.
– Czy wynagrodzenia dla zleceniobiorców możemy zaliczyć do kosztów dopiero po ich wypłacie, czy już w miesiącu, w którym wykonano zlecenie? Co w sytuacji, gdy wydaliśmy dyspozycję przelewu ostatniego dnia miesiąca, a pieniądze wpłynęły na konto wykonawców dopiero w następnym? – pyta czytelnik DF.
Wynagrodzenie za pracę, umowę o dzieło oraz umowę-zlecenie zaliczymy do kosztów dopiero w momencie wypłaty. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Przepisy te dotyczą nie tylko pracowniczych pensji, ale także należności z działalności wykonywanej osobiście, o której mówi art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, czyli m.in. właśnie z umowy-zlecenia.
Nie wystarczy zrobienie listy płac...
W którym momencie wynagrodzenie staje się kosztem? Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w piśmie z 1 lipca 2005r. (PB-3-979/8213-159/WK/05), nie wystarczy samo zarachowanie, trzeba je faktycznie zapłacić.
Dotyczy to także należności dla zleceniobiorców. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 kwietnia 2008 r. (ILPB3/423-70/08-2/MM). Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta