Barier dla inwestorów przybywa
Biurokracja i złe drogi to niejedyne kłopoty. Zagranicznym koncernom coraz bardziej doskwiera brak pracowników, a to bariera trudniejsza do pokonania – wynika z ankiety „Rz”
Z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że Polska przegrała wyścig o fabrykę Mercedesa przede wszystkim z powodu szybko rosnących kosztów pracy, nieproporcjonalnie już wysokich w stosunku do wydajności. Nasz rynek pracy przysparza coraz większych problemów także tym koncernom, które zainwestowały w Polsce wcześniej – takie wnioski płyną z ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród największych firm międzynarodowych doradzających potencjalnym inwestorom.
– Jeżeli chcemy utrzymać wysokie tempo napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w długim okresie, musimy radykalnie zmodyfikować system edukacji i sposób funkcjonowania wyższych uczelni – podkreślają partnerzy Ernst & Young – Agnieszka Tałasiewicz i Krzysztof Rybiński.
Lista słabych punktów
Ich głosy nie są odosobnione. Na skutek szybkiego wzrostu kosztów pracy i umocnienia złotego w coraz większym stopniu o atrakcyjności Polski będą decydowały takie czynniki jak dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, infrastruktura naukowo-badawcza, a także współpraca z uczelniami. A pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta