Kiedy obracając wierzytelnościami trzeba płacić PCC i VAT
Jeśli kupujemy wierzytelności w celu dalszej odsprzedaży lub windykacji, świadczymy usługę zwolnioną z VAT. Nie płacimy więc też PCC
Tak wynika z większości orzeczeń sądowych.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi, że PCC nie trzeba płacić, gdy przynajmniej jedna ze stron w związku z daną czynnością jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Aby zatem czynność prawna nie była objęta PCC, musi podlegać VAT. Jak ocenić, czy transakcja jest wyłączona z opodatkowania PCC? Trzeba przeanalizować przepisy dotyczące VAT.
To nie dostawa
Z ustawy o VAT wynika, że opodatkowane są m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Transakcja, której przedmiotem jest wierzytelność będąca prawem majątkowym, niewątpliwie nie jest dostawą towarów. Taka transakcja może jednak stanowić usługę w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z nią świadczenie usług, które mogą być sklasyfikowane jako „usługi pośrednictwa finansowego”, jest zwolnione z VAT (z wyjątkiem m.in. ściągania długów oraz faktoringu).
Zasada ta oparta jest na art. 13(B)(d)(3) VI dyrektywy Rady 77/388/EWG. Zgodnie z nim państwa członkowskie zwalniają z VAT transakcje, łącznie z negocjacjami, dotyczące depozytu i bieżących rachunków, płatności, transferów, długów, czeków i papierów wartościowych, z wyjątkiem odzyskiwania długów i faktoringu.
Wątpliwe przepisy
Warto podkreślić, że przy okazji prac nad dyrektywą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta