Polska przed Radą Praw Człowieka ONZ
Pojawiła się szansa na usprawnienia mechanizmu kontroli przestrzegania praw człowieka przez państwa członkowskie ONZ – piszą asystentki naukowe w Poznańskim Centrum Praw Człowieka INP PAN
Szansa ta zmaterializowała się w momencie powołania w 2006 r. Rady Praw Człowieka, która zastąpiła dotychczasową Komisję Praw Człowieka. W rezolucji 60/251 Zgromadzenie Ogólne ONZ zobowiązało Radę m.in. do ustanowienia mechanizmu powszechnego przeglądu okresowego (Universal Periodic Review – UPR). Celem tej nowej instytucji jest z jednej strony krytyczna ocena stanu przestrzegania praw człowieka w danym kraju, z drugiej zaś stworzenie forum dialogu z państwem poddanym przeglądowi. Wszystkie państwa oceniane mają być według tych samych obiektywnych kryteriów.
Cykliczne oceny
W rezolucji podkreślono również niezwykle istotne założenie: nowy mechanizm powinien mieć charakter uzupełniający, nie zaś konkurencyjny bądź dublujący w stosunku do dotychczasowych działań organów traktatowych ONZ (m. in. Komitetu Praw Człowieka). Idea funkcjonowania przeglądu zakłada tym samym wprowadzenie instrumentu, który umożliwi uzyskanie jak najpełniejszego obrazu sytuacji w danym państwie oraz praktyczne wykorzystanie tej wiedzy na rzecz podnoszenia standardów ochrony praw człowieka.
Procedura UPR opiera się na przeprowadzaniu przez Radę Praw Człowieka kompleksowej analizy stanu przestrzegania praw człowieka w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta