Przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy, a nie spółka cywilna sama w sobie
Spółki cywilne mogą być przewoźnikami i spedytorami, jednak pod warunkiem, że licencje transportowe posiadają wszyscy wspólnicy – uznał Naczelny Sąd Administracyjny
Wygląda na to, że wyrok ten zakończy trwający od dawna spór prawny. Praktyka poszczególnych starostw powiatowych oraz Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie była w tym zakresie daleka od jednolitości.
W swojej praktyce spotkałem się zarówno z licencjami wydawanymi poszczególnym wspólnikom spółki cywilnej (wówczas spółka posiada kilka licencji), jak i z jedną licencją wydawaną zbiorczo dla całej spółki cywilnej, gdy nazwiska wszystkich wspólników były wymienione w treści licencji. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy transportowi nie wiedzieli, w jakiej formie prawnej mogą działać, aby nie narazić się na ryzyko nałożenia wysokiej kary pieniężnej.
Kim jest przedsiębiorca
Zgodnie z art. 5 ustawy o transporcie drogowym podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Jest ona udzielana przedsiębiorcy pod warunkiem spełnienia przez niego wielu wymogów (m.in. niekaralność, certyfikat kompetencji zawodowych, odpowiednia sytuacja finansowa, tytuł prawny do pojazdu).
Art. 96 ustawy transportowej w sprawach w niej nieuregulowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta