Historia: bez fałszywych przekazów
Media coraz częściej donoszą o budowie pomników upamiętniających na polskich ziemiach losy i czyny Niemców w czasie II wojny światowej. Niemcy ginęli, ale jaki był cel ich działania?
To byli agresorzy, okupanci reprezentujący zbrodnicze interesy narodowego socjalizmu. Nie można więc upamiętniać ich czynów bez jasnych komentarzy ze strony polskiej. Powinny temu towarzyszyć opisy rozmiarów ówczesnych zbrodni. Jest to konieczne, ponieważ czas zaciera ślady, pozostawiając w umysłach osad fragmentów historii, niezrozumienie tamtych zdarzeń.
Problem wymaga uregulowań prawnych, zagwarantowania, że na terenie Niemiec powstaną (na koszt inicjatorów) podobne miejsca upamiętniające losy więzionych i zamordowanych tam Polaków.
Pomniki i uroczystości utrwalające historię odgrywają ważną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej, nie powinny nieść fałszywych przekazów podawanych w postaci wyselekcjonowanych fragmentów prawdy. Należy dążyć do utrwalania prawdy ku przestrodze przyszłych europejskich pokoleń.
Tadeusz Nawrot, Warszawa