Żydowska Eleonora Duse
Pod wpływem wydarzeń rewolucyjnych w 1905 r. w Rosji nastąpiło rozluźnienie rygorów prawnych i przepisów cenzorskich, co umożliwiło organizowanie przedstawień żydowskich.
Jako pierwszy skorzystał z tego w Warszawie Abraham Izaak Kamiński, który od maja 1905 r. osiadł w teatrze Bagatela (przy ulicy Bagatela), w Jardin d’Hiver (przy ulicy Chmielnej), a od 1908 r. w teatrze Elizeum (przy ulicy Karowej), dokąd powracał parokrotnie. Choć sam był słabym aktorem i nieudolnym dramatopisarzem, miał w zespole kilku wybitnych aktorów z Ester Rachel Kamińską, powszechnie nazywaną matką teatru żydowskiego.
Ester Rachel Kamińska (1870 –1925), córka biednego kantora Chaima Johanana Halperna z Porozowa koło Wołkowyska, mając kilkanaście lat, za starszym rodzeństwem ruszyła do Warszawy, gdzie znalazła zatrudnienie jako służąca i robotnica. Jednak jej uroda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta