Terapia szokowa
Naomi Klein z pasją oskarża wolnorynkowy kapitalizm. Jutro o nowej książce – „Doktrynie szoku” – kanadyjska aktywistka będzie mówiła na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka „No Logo”, kontrowersyjnej „biblii alterglobalizmu”, ponownie zagląda pod podszewkę współczesnej polityki, podejmując kolejną antykapitalistyczną krucjatę. W „Doktrynie szoku” usiłuje dowieść, że wielkomocarstwowa gospodarka wykorzystuje klęski żywiołowe oraz zawirowania polityczne do wprowadzania niepopularnych reform i ubijania własnych interesów. Podstawę neoliberalnego kapitalizmu autorka widzi w postępowaniu, które można by przyrównać do terapii wstrząsowej, w czasie której pacjent (w wersji wojennej – torturowany więzień), poddany fizycznemu bólowi i wyczerpany psychicznie, godzi się na rzeczy wcześniej niemożliwe do zaakceptowania.
Kapitalizm po kataklizmie
Przykłady, które przywołuje Klein, są wymowne. Oto po zniszczeniu Nowego Orleanu przez huragan Katrina, kiedy to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta