Za mobbing możesz trafić do sądu
Mimo powszechnej znajomości problemu terroru psychicznego w pracy na całym świecie liczba jego ofiar wzrasta. Tymczasem to szef ma obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku
By zaś móc ten obowiązek zrealizować, pracodawca musi wiedzieć, co to pojęcie oznacza. I choć samo słowo jest wszystkim dobrze znane, to o jego wyjaśnienie często pytają przedsiębiorcy. Po odpowiedź sięgnijmy do kodeksu pracy (k.p.). Zgodnie z art. 943 § 2 to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie zatrudnionego, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Aby można było mówić o mobbingu, wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta