Motywacja do pracy to nie tylko nagroda
Czasem dopiero upomnienie sprawia, że podwładny zaczyna właściwie wykonywać swoje obowiązki
Pracodawcy często pytają, jak mogą karać i czego wymagać od podwładnych. Jak rozliczyć pracownika z jego zachowań? Co np. szef może zrobić, gdy przyłapał podwładnego, który został po godzinach, na paleniu w bibliotece firmowej? Zażądać pieniędzy czy tylko upomnieć?
Przełożony za naruszenie obowiązków przestrzegania porządku pracy może bowiem stosować sankcje represyjne. Każdy pracownik ponosi odpowiedzialność za niewłaściwe postępowanie w pracy. Z kolei każdy pracodawca, bez względu na formę organizacyjną, może stosować kary porządkowe.
Można ukarać
Zgodnie z art. 108 § 1 kodeksu pracy (k.p.) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować:
- karę upomnienia,
- karę nagany.
Są to kary niemajątkowe. Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów BHP lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta