Zdzisław Krasnodębski: Michnik w świecie lęków
Adam Michnik powoływał się na fakt, że był więziony, aby uzasadnić swoje polityczne racje i by pognębić antagonistów. Jeszcze bardziej ochoczo czynili to jego stronnicy – pisze filozof społeczny
Adam Michnik 28 kwietnia 1990 roku wygłosił w Sejmie pamiętne przemówienie, w którym protestował jednocześnie przeciwko podniesieniu rent i emerytur oraz nacjonalizacji majątku pozostawionego przez PZPR. Powiedział wtedy między innymi: „Dwadzieścia pięć lat temu zostałem po raz pierwszy aresztowany przez komunistyczną policję. Wtedy miałem 18 lat. Od tego czasu byłem aresztowany i zatrzymywany wiele razy. Mnie nie trzeba tłumaczyć, że komunizm to nic dobrego, i mnie nie trzeba przeciw komunizmowi agitować... I chcę jeszcze dodać, że w stanie wojennym po 13 grudnia i siedząc w kryminale, ja nie byłem tak ostrożny, żebym dzisiaj musiał być aż tak odważny”.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta