Eros jak zimny sztylet
Fascynujący Christian Schad. Retrospektywa niemieckiego artysty w wiedeńskim Leopold Museum. Niedoceniany przez całe życie samouk, który uczył się na własnych błędach, mistrz magicznego realizmu, został odkryty na starość, pod koniec lat 70. Sławę zyskał dopiero pośmiertnie i to całkiem niedawno. Jego drapieżna sztuka sprzed ponad pół wieku odzyskała blask
Schada znałam dotychczas tylko z reprodukcji. Monograficzna wystawa w Wiedniu dała mi okazję obejrzeć jego dorobek w oryginale. I w całości.
Na międzynarodowej scenie sztuki pojawił się za sprawą monumentalnej ekspozycji „Paryż – Berlin” w Centre Pompidou (1979). Obecnie artystyczna aura jeszcze bardziej mu sprzyja: na topie znalazły się różne formy realizmu. Zrehabilitowany został włoski realizm magiczny i niemiecka „nowa rzeczowość”, nurty popularne w latach międzywojennych. Niefortunnie zbiegły się w czasie z narastaniem nazizmu. W dodatku reprezentowały konserwatywną linię. Nie pasowały ani do nowinek awangardy, ani do eklektycznego art déco. Historycy sztuki długo omijali je łukiem. Tym gorliwiej wykreślili Schada, samouka niezakorzenionego w żadnym środowisku.
Salonowe mody
Artyści wykształceni w pracowniach czy akademiach zaczynają „po bożemu”, potem eksperymentują. U samouków daje się zauważyć szarpaninę, a jednocześnie intensywność, z jaką podążają co rusz w innym kierunku. Właśnie taką nadgorliwość zauważyłam u Schada.
Widać to tym wyraźniej, że retrospektywa – około 130 prac, w tym 50 obrazów – konfrontuje go z kilkoma wybitnymi berlińczykami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta