Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojenki nie chcemy

26 listopada 2008 | Publicystyka, Opinie | Bartłomiej Radziejewski Piotr Semka
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita

Polskę stać na zbudowanie najlepszego na świecie muzeum II wojny światowej. Nie dlatego, że mamy najwięcej pieniędzy albo najlepsze pomysły, ale dlatego, że prawda jest po naszej stronie – mówi Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Rz: „Dajmy Polakom być dumnymi ze swojej historii – polityka historyczna jest niezbędna!” – pisał pan niedawno w „Gazecie Wyborczej”. Czy można to odczytywać jako propozycję ostudzenia nastrojów wokół polityki historycznej?:

Zdecydowanie tak. Potrzebujemy dystansu do pewnych sporów. Musimy zbudować politykę historyczną i dyskutujmy o niej. Byleby tylko profesjonalnie i z punktu widzenia polskiej racji stanu. Obecnie mamy z tym wielki kłopot. Jest wiele emocji, doraźności, partyjnej interesowności. Wznieśmy się ponad te złe emocje, bo polityka historyczna jest nam niezwykle potrzebna.

Redakcja „Rzeczpospolitej” rozpoczęła debatę na temat koncepcji muzeum II wojny światowej. Reakcja na to jej twórców, panów Pawła Machcewicza i Piotra Majewskiego, była bardzo ostra. Jak się panu podoba wstępny projekt?

W kilku elementach jest znakomity. W kilku elementach wymaga dopracowania. Zależy mi na tym, aby projekt zawartości merytorycznej muzeum został dobrze przedyskutowany. Konkurs zaś powinien rozstrzygnąć nie tylko sposób wizualizacji, ale też właśnie pomysł na kształt muzeum.

Nasze wątpliwości dotyczyły ostentacyjnego zaznaczania z góry, że to muzeum nie może być pomnikiem polskiej martyrologii i chwały polskiego oręża.

Oczekuję, iż muzeum II wojny światowej będzie, w taki czy inny sposób, budowało przekonanie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8177

Spis treści
Zamów abonament