Najpierw umowa przedwstępna
Zamierzasz zatrudnić pracownika, ale nie możesz tego zrobić od razu? Podpisz z nim umowę przedwstępną. Dasz mu gwarancję, że zostanie zatrudniony i będziesz miał pewność, że nie przechwyci go konkurencja.
Aby ta umowa była ważna, musi zawierać istotne postanowienia umowy, która ma być zawarta z tą osobą (przyrzeczonej). Trzeba w niej wskazać m.in. rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania i proponowane wynagrodzenie. Należy też określić, jakiego rodzaju będzie umowa właściwa (na czas określony, bezterminowa czy np. na okres próbny). Warto też wskazać termin zawarcia umowy ostatecznej.
Może się jednak zdarzyć, że pracownik wraz z nadejściem terminu zawarcia właściwej umowy o pracę, zmieni zdanie i nie będzie chciał pracować w nowej firmie. W takim przypadku jego niedoszły szef może domagać się od niego odszkodowania. Jeśli jednak to on zmieniłby zdanie i mimo umowy przedwstępnej nie chciał ostatecznie zatrudnić osoby, z którą podpisał taki angaż, musi liczyć się z tym, że skieruje ona sprawę do sądu. Może tam domagać się albo podpisania właściwej umowy o pracę, albo odszkodowania za poniesioną szkodę.