Bruksela daje pieniądze, ale nie pomysły
Firmy, które potrafią wykorzystać unijne środki na wsparcie nowatorskich rozwiązań, z reguły okazują się najbardziej innowacyjne – wynika z rankingu „Kamerton Innowacyjności 2008”
Badanie innowacyjnych firm pod kątem wykorzystania pomocy z UE przynosi wiele ciekawych wniosków. Po pierwsze, przedsiębiorstwa, które zajęły w tym podrankingu lokatę od pierwszej do 17., znalazły się także w pierwszych 20 we wszystkich innych podrankingach. Pokazuje to, że idealnie spożytkowały unijne wsparcie na podniesienie swojej innowacyjności.
Po drugie, niewielka część badanych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedsiębiorstw sięgnęła po dotacje jako źródło finansowego wsparcia innowacji. W przypadku najdroższych innowacji procesowych zrobiło to ok. 10 proc. badanych spółek. Co ciekawe, prawie połowa z nich korzystała z tzw. programów ramowych, czyli rozdzielanych bezpośrednio przez Komisję Europejską. Uzyskanie tego typu dotacji jest o wiele trudniejsze niż z programów realizowanych na poziomie krajowym, ponieważ trzeba m.in. wejść w ścisłą współpracę z podmiotami (np. jednostkami badawczo-rozwojowymi) z innych krajów. W przypadku innowacji produktowych, organizacyjnych i marketingowych fundusze UE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta