Na innowacjach da się zarobić
Nawet w polskich warunkach da się pogodzić bycie innowacyjnym i osiąganie wysokiej rentowności. Jest to co prawda zadanie trudne, ale nie niewykonalne
W Polsce istnieje niewielka grupa firm, które na poważnie inwestują w badania i rozwój. Są w tej grupie spółki, którym udaje się dokonać rzeczy wyjątkowo trudnej – nie dość, że zwiększają wydatki na badania i rozwój, to jeszcze w parze z tym idzie wysoka rentowność i wzrost udziałów rynkowych. Poniżej kilka przykładów spółek, o których warto wspomnieć, gdyż wybijają się na pierwszy plan wśród firm, które mogąc się pochwalić ponad 20 mln zł przychodów ze sprzedaży, wydały równocześnie ponad 1 mln zł na badania rozwojowe (więcej o kryteriach wyboru w ramce poniżej). Wbrew pozorom nie jest ich w Polsce wiele, bo zaledwie ok. 40. Kim są innowacyjne firmy?
Innowacyjnymi firmami są przede wszystkim producenci. Na 40 wziętych pod uwagę przedsiębiorstw aż 30 coś wytwarza. Produkcja ta ma różny charakter – od broni poprzez maszyny i urządzenia (zwykle związane z pojazdami mechanicznymi) aż po AGD czy produkcję spożywczą. Cztery firmy zajmują się sprzedażą, a działalność dwóch ma charakter naukowy. Wśród analizowanej grupy są nie tylko bardzo znane spółki, np. Robert Bosch, Solaris Bus & Coach czy Cemex, ale też kilku ich mniejszych konkurentów.
Przeciętny przychód tych przedsiębiorstw wyniósł w 2006 roku ponad 271 milionów złotych, co mogłoby świadczyć, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta