Po godzinach w czwartek
Zwykła twarz artysty
Notatniki, szkicowniki, fotografie i listy – w Bibliotece Narodowej otwarto wystawę poświęconą nie tyle twórczości, co życiu Zbigniewa Herberta
Wystawa monograficzna „Zbigniew Herbert 1924 – 1998. Portrety i autoportrety z archiwum pisarza“ to ostatnie z cyklu wydarzeń Roku Zbigniewa Herberta, organizowanych przez bibliotekę.
– Od lutego staraliśmy się przybliżyć postać poety w spektaklach, spotkaniach czy wystawach – mówi Tomasz Makowski, dyrektor BN. Prezentacja w gmachu w al. Niepodległości jest swojego rodzaju podsumowaniem tych działań. Wyłania się z niej obraz nie tyle wyniesionego na piedestał twórcy, co zwykłego człowieka, dla którego tworzenie było po prostu sposobem na życie.
– Gdy rozpoczynaliśmy Rok Herberta, liczyliśmy się z ryzykiem, że ten, kto staje się pomnikiem, może oddalać się od zwykłych czytelników – mówi Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Udało się nam jednak dowieść, że twórczość Herberta jest wciąż aktualna i chętnie czytana także przez młodych.
Osobisty charakter podzielonej na osiem części chronologicznych wystawie nadały przede wszystkim prezentowane tu prywatne szkice, zdjęcia czy dokumenty. Podziwiać można m.in. rękopisy „Pana od przyrody“ czy „Potęgi smaku“, fotografie z podróży, m.in. z Czesławem Miłoszem do Francji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta