Decyzje EBC nam nie zaszkodzą
Po wejściu do strefy euro Europejski bank centralny będzie ustalał koszt pieniądza w Polsce. Zdaniem ekonomistów ryzyko, że wspólna polityka monetarna będzie niedopasowana do naszej sytuacji, nie jest duże
Przyjmując euro, każdy kraj rezygnuje z prowadzenia samodzielnej polityki monetarnej. Oznacza to, że wysokość stóp procentowych na terenie danego państwa nie jest ustalana przez narodowy bank centralny, ale przez Europejski Bank Centralny.
To ten bank dostosowuje politykę monetarną do całego obszaru unii walutowej, nie zwracając do końca uwagi na indywidualne uwarunkowania makroekonomiczne danego kraju. Można sobie zatem wyobrazić niedopasowanie polityki monetarnej EBC do sytuacji gospodarczej np. Polski. Teoretycznie bank centralny strefy euro może hamować nasz wzrost gospodarczy poprzez zbyt wysokie stopy procentowe lub też przyczyniać się do nadmiernego wzrostu inflacji w kraju poprzez zbyt niski koszt pieniądza. – Nie ma zagrożenia, że stopy EBC będą dla nas za wysokie i w ten sposób będą hamowały gospodarkę, bo nawet w czasach najgorszej koniunktury stopy w eurolandzie były niższe niż u nas – mówi Dariusz Rosati, eurodeputowany i były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Różne opinie
Czy prawdopodobieństwo niedopasowania jest duże? Tutaj do końca nie ma zgody wśród ekonomistów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta